niedziela, 25 maja, 2025
spot_img
Strona głównaInformacjeKnurów: Uroczyste otwarcie XVI Knurowskich Dni Integracji "Bądźmy razem" w Domu Kultury

Knurów: Uroczyste otwarcie XVI Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem” w Domu Kultury

W środę, 21 maja 2025 roku, Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach odbyło się uroczyste otwarcie XVI Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy Razem”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów, pana Tomasza Rzepy.

Hasło „Bądźmy Razem” – proste, ale pełne znaczenia – przypomina nam, że wśród nas żyją osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. To właśnie od nas, osób zdrowych, zależy, czy otworzymy się na integrację i wspólne życie. Wystarczy zauważyć człowieka „sprawnego inaczej” i podejść do niego z otwartym sercem, by razem dzielić codzienność – radości, zabawę, pracę.

Kiedy przełamiemy bariery i spojrzymy głębiej, zrozumiemy, że osoby z niepełnosprawnościami różnią się od nas może wyglądem, mową czy zachowaniem, ale mają takie same uczucia, potrzeby, marzenia i talenty. I przede wszystkim – chcą być traktowane z szacunkiem, jak każdy inny człowiek.

Od szesnastu lat celem Knurowskich Dni Integracji jest właśnie budowanie mostów między światem osób niepełnosprawnych a społecznością Knurowa. Bo nie ma znaczenia, czy ktoś porusza się na wózku, czy chodzi samodzielnie, czy to chłopak, czy dziewczyna. Liczy się to, co każdy z nas może dać drugiemu człowiekowi – swoją obecność, wsparcie i zrozumienie.

Knurowskie Dni Integracji to wydarzenie, które nie tylko gromadzi podopiecznych Ośrodka „Caritas”, ale również uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, dzieci z klas integracyjnych knurowskich przedszkoli i szkół podstawowych, a także podopiecznych Domu Pomocy Społecznej oraz członków Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia jest obecny Prezydent Miasta Knurów – Tomasz Rzepa. Uroczystą galę „Bądźmy razem” poprowadziły Beata Nartowska oraz Anna Papiernik, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury w Knurowie.

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: Prezydent Miasta Knurów Pan Tomasz Rzepa wraz z małżonką, Starosta Powiatu Gliwickiego pan Dawid Rams, Zastępca Prezydenta Miasta Knurów pan Piotr Surówka, Zastępca Prezydenta Miasta Knurów Pan Wojciech Kołodziej, Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pan Marcin Chroszcz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej- ks. Mark  Konsek, pan Marian Gruszka Przewodniczący Rady Miasta Knurów oraz Radni Miasta Knurów, pani przewodnicząca Rady Powiatu Gliwickiego Ewa Jurczyga wraz z Radnymi Rady Powiatu Gliwickiego, Edyta Więcek- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Ponadto pojawili się: przedstawiciele Kuratorium Oświaty; dyrektorzy i przedstawiciele placówek Oświatowych w Knurowie oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych; księża i siostry zakonne z Knurowskich Parafii; Dom 100; goście honorowi XVI Knurowskich Dni Integracji – Ewelina Orzechowska, Weronika Ryba, Anna Piras, Carmen Pindur – Nowakowska; a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji; rodzice oraz przyjaciele osób z niepełnosprawnościami; delegacje dzieci, młodzieży, osoby dorosłe ze szkół, przedszkoli, stowarzyszeń, fundacji i ośrodków, a także organizatorzy XVI Knurowskich Dni Integracji.

W środowe popołudnie Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach tętnił życiem podczas wyjątkowej gali. Jej artystyczną część otworzył wzruszający występ dzieci, które zaśpiewały „Całkiem nową bajkę” z musicalu „Akademia Pana Kleksa”. Na scenie wspólnie zaprezentowały się dzieci ze Studia Piosenki i Musicalu przy Centrum Kultury w Knurowie, prowadzonego przez panią Agnieszkę Bielanik-Witomską, a także podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie, Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkola Terapeutycznego Dobre Miejsce oraz Miejskiego Przedszkola nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi. Występ uświetnił również gość honorowy – Carmen Pindur-Nowakowska.

W drugiej odsłonie na scenie pojawiła się niezwykła Weronika Ryba, która zachwyciła publiczność swoim recitalem.

Następnie z piosenką „Kolorowy wiatr” na estradzie szczygłowickiego Domu Kultury wystąpiła Carmen Pindur-Nowakowska razem z Julią Łukaszewicz, która zaprezentowała specjalnie przygotowaną autorską chorografię.

Julia Łukaszewicz, bardzo uzdolniona młoda artystka. Laureatka wielu nagród na Festiwalach i konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich w kategoriach solo ale również z zespołami tanecznymi. W ostatnim czasie zdobyła 1 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Power Dance w Katowicach i 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym Rhytm&Style w Rybniku w kategorii solo modern jazz. Julia specjalizuje się w stylach modern jazz, taniec współczesny oraz hip-hop

Finał należał do Dominiki Dudek, która zachwyciła widzów pełnym gracji tańcem na kole.

Dominika Dudek – obecna mistrzyni świata z nowym rekordem punktacyjnym, podwójna wicemistrzyni Polski podczas Mistrzostw Polski w kwietniu, jest również trenerem w Acro Studio

Zwyczajowo podczas imprezy rozdano dyplomy laureatom gminnego konkursu ,,Knurów-dobre przykłady”. Tak jak w latach poprzednich celem konkursu było wyłonienie i uhonorowanie osób i organizacji pozarządowych, które w minionym roku szczególnie wyróżniły się podczas realizacji działań i wsparcia na rzecz społeczności lokalnej miasta.

W tegorocznej edycji wyróżnień w kategorii organizacji pozarządowych nagrodzono Stowarzyszenie „Cała Naprzód”, natomiast w kategorii osób indywidualnych uhonorowano Panią Iwonę Góźdź-Bryłę.

Stowarzyszenie „Cała Naprzód” – celem stowarzyszenia jest wsparcie osób z niepełnosprawnością oraz problemami zdrowotnymi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie sprostać wydatkom, które mają poprawić ich zdrowie, często uratować życie, czy naprawić komfort życia w chorobie. Fundacja w głównej mierze udziela swoim podopiecznym wsparcia finansowego. Środki na rzecz podopiecznych pozyskują głównie ze zbiórek publicznych, które odbywają się na przygotowanych przez Stowarzyszenie imprezach społecznych, kulturalnych i sportowych. Stowarzyszenie posiada także status OPP, tak więc podopieczni mają możliwość uzyskać środki finansowe z odpisu podatkowego. Jednocześnie stowarzyszenie oferuje wsparcie w postaci wskazywania narzędzi systemowych i poza systemowych, które mogą służyć rozwiązaniu ich problemów a także umożliwia skorzystanie z przestrzeni w biurze w Knurowie na ulicy Szpitalnej. Zdaniem stowarzyszenia biuro służy podopiecznym przede wszystkim po to, aby mogli przyjść i porozmawiać o swoich problemach, spotkać się z innymi opiekunami osób z niepełnosprawnością i tworzyć we własnym zakresie swoje grupy wsparcia. Obecnie około 40% podopiecznych stowarzyszenia to mieszkańcy Knurowa. Organizacja działa także na rzecz lokalnej społeczności – z inicjatywy młodych mieszkańców powstała drużyna koszykarska Knury Knurów a także projekt Wrota Leukodii – terapeutyczny program wspierający dzieci, młodzież oraz seniorów. W 2024 r. stowarzyszenie zorganizowało projekt cyklu spotkań dla opiekunów osób zależnych pn. Szydełkowa InterAKCJA, ponadto zrealizowało szereg mniejszych inicjatyw, np. Wielką Drakę dla Ślimaka czy koncert Dixie Jazz Fellowes.

Iwona Góźdź-Bryła – rozpoczęła swoją działalność od wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Od kilku lat organizuje imprezy charytatywne dla osób zmagających się z różnymi chorobami (np. dla Aleksandra Steca, Maksymiliana Łazarczyka), a także współtworzy w mediach społecznościowych grupy licytacyjne (np. dla Julii Bismor, Maksymiliana Łazarczyka). Jednocześnie kandydatka angażuję się w inicjatywy społeczne, których celem jest szerzenie profilaktyki oraz świadomości o nowotworach piersi (Różowy Październik w Istebnej, „Róż po zdrowie” w ART CK).

Jak tradycja nakazuje, na ceremonii otwarciu Knurowskich Dni Integracji – Prezydent Miasta Tomasz Rzepa oficjalnie przekazywał symboliczny klucz do bram Knurowa delegacjom osób niepełnosprawnych z knurowskich placówek integracyjnych i opiekuńczych oraz uczestnikom imprezy.

Bardzo ciekawym urozmaiceniem wydarzenia był wernisaż na holu Domu Kultury prac lokalnych artystów – dzieci, młodzieży, seniorów.

Na zakończenie imprezy prowadzący – zaprosili wszystkich mieszkańców na każdy punkt Knurowskich Dni Integracji (szczegóły na plakatach) oraz na poczęstunek tradycyjnie  przygotowany przez restaurację „Protos”. Gdzie po oficjalnej gali była szansa porozmawiać i nacieszyć się swoją obecnością przy małej przekąsce.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments