Pierwsza połowa 2025 roku przyniosła pozytywne zmiany na drogach województwa śląskiego. Policyjne statystyki pokazują, że jest bezpieczniej, a liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych wyraźnie spadła. To efekt codziennej pracy blisko 480 policjantów ruchu drogowego, którzy patrolują autostrady, drogi ekspresowe i lokalne szlaki, dbając o bezpieczeństwo tysięcy kierowców i pieszych.
Od stycznia do czerwca na Śląsku doszło do 769 wypadków drogowych – to o 56 mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku. W wyniku tych zdarzeń zginęło 49 osób, czyli o 12 mniej niż rok wcześniej, a 894 osoby zostały ranne, co oznacza spadek o 53. Również liczba kolizji zmniejszyła się znacząco – w tym roku odnotowano ich ponad 24 tysiące, czyli aż o 2074 mniej niż w pierwszym półroczu poprzedniego roku.
Walka z nietrzeźwymi kierowcami nadal pozostaje jednym z priorytetów. W ciągu sześciu miesięcy funkcjonariusze przeprowadzili niemal 1 mln 700 tys. kontroli trzeźwości. Ujawnili 5615 kierujących pod wpływem alkoholu, z czego aż 4065 osób prowadziło pojazd w stanie nietrzeźwości. To alarmujące liczby, ale też sygnał, że działania kontrolne są potrzebne i skuteczne.
Śląska drogówka to nie tylko kontrole i mandaty. Policjanci stawiają też na edukację i profilaktykę, zwłaszcza wśród najmłodszych i seniorów. Początek roku upłynął pod znakiem cyklu spotkań „Nastrojowo i świątecznie z Mirkiem Szołtyskiem”, organizowanych w czterech miastach regionu. Seniorzy mogli nie tylko wysłuchać koncertów Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Mirka Szołtyska, ale przede wszystkim dowiedzieć się, jak dbać o własne bezpieczeństwo.
W maju z kolei ruszyła kampania „W rytmie bezpiecznych dróg” realizowana z Urzędem Marszałkowskim. To wyjątkowe połączenie muzyki i profilaktyki – zespół Alien x Majtis porwał młodych uczestników do wspólnej refleksji nad zasadami ruchu drogowego, szacunkiem na drodze i odpowiedzialnością za własne decyzje.
Rok 2025 nie należy do łatwych, ale mimo wyzwań, śląscy policjanci ruchu drogowego pokazują, że konsekwencja w działaniu, współpraca z samorządami i dobra energia w pracy z ludźmi mogą przynosić wymierne efekty. Bezpieczeństwo na drogach województwa śląskiego pozostaje celem nadrzędnym – i choć jeszcze wiele przed nami, pierwsze półrocze pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku.
Fot. Policja Śląska