Rybnik nie zapomina o swojej historii – trwa remont jednej z najcenniejszych perełek architektonicznych miasta, czyli zabytkowego kościoła Matki Bożej Bolesnej, znanego powszechnie jako Stary Kościół. Położony w samym sercu Rybnika obiekt od lat zachwyca nie tylko swoją wyjątkową architekturą, ale też historią, która sięga końca XVIII wieku. Teraz zyskuje drugie życie dzięki wsparciu miasta.
Świątynia wzniesiona w latach 1798–1801 w stylu późnobarokowo-klasycyzującym jest dziś jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie rybnickich zabytków. Co ciekawe, do budowy użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki średniowiecznego kościoła „Na Górce”, dzięki czemu Stary Kościół nosi w sobie nie tylko ducha swojej epoki, ale też starszych dziejów miasta.
Niestety, upływ czasu i trudne warunki atmosferyczne odcisnęły swoje piętno na murach świątyni. Odpadające tynki i pogarszający się stan elewacji stały się powodem do natychmiastowej interwencji. Dlatego właśnie w ostatnich tygodniach ruszyły konserwatorsko-remontowe działania, których celem jest kompleksowe zabezpieczenie i odnowienie budynku. Prace obejmują remont elewacji frontowej, wieży oraz bocznej ściany od strony ulicy Rybnickiego, w tym uzupełnienie tynków i wymianę najbardziej zniszczonych fragmentów.
To nie tylko kwestia estetyki. Degradacja elewacji stwarzała realne zagrożenie – fragmenty tynku mogły odspajać się i stwarzać niebezpieczeństwo dla przechodniów. Dzięki szybkiemu działaniu i zaangażowaniu środków miejskich sytuacja została opanowana. Remont jest finansowany z miejskiej dotacji w wysokości 1 mln zł, co stanowi 100 % kosztów pierwszego etapu inwestycji.
Kościół Matki Bożej Bolesnej to nie tylko miejsce modlitwy, ale też świadek historii i dumna wizytówka Rybnika. Odrestaurowana elewacja będzie kolejnym krokiem na drodze do przywracania świątyni jej dawnego blasku – piękna, które zachwyca nie tylko wiernych, ale też miłośników historii, architektury i sztuki.
Fot. UM Rybnik