W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja poświęcona 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, wydarzeniom, które w 1945 roku na zawsze zmieniły oblicze Śląska. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy, którzy razem przypomnieli o jednym z najcięższych momentów w historii regionu.
Janusz Wencel ze Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945 otworzył konferencję, przypominając, jak wielki wpływ na Ślązaków miały wydarzenia z 1945 roku – „Nasze spotkania mają na celu upamiętnienie ofiar Tragedii Śląskiej, ale także poszukiwanie form pamięci o tych wydarzeniach, które na zawsze naznaczyły życie tej społeczności” – mówił Wencel.
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny podkreślił wagę takich wydarzeń: – „Tragedia Górnośląska to nie tylko rozdział w podręcznikach historii. Dla Ślązaków to bolesne wspomnienia deportacji, represji, a przede wszystkim dramatyczne straty. Musimy dbać o to, by pamięć o tym nie zginęła” – stwierdził Wiesław Janiszewski.
W tej samej tonacji wypowiedział się także Prezes Wspólnoty Śląskiej – „Pamiętając o tamtych wydarzeniach, oddajemy hołd tym, którzy stracili swoich bliskich. Chcielibyśmy, żeby dzisiejsza konferencja przybliżyła choć cień tamtych emocji, które towarzyszyły naszym przodkom w tamtych dniach” – powiedział Sławomir Nazaruk.
Tragedia Górnośląska to termin określający wydarzenia z 1945 roku, kiedy to po wkroczeniu na Górny Śląsk armii sowieckiej, rozpoczęły się masowe aresztowania, internowania, deportacje i wywózki mieszkańców Śląska do ZSRR. Choć dokładna liczba ofiar nie jest znana, historycy szacują, że w wyniku represji zginęły dziesiątki tysięcy Ślązaków. Przez wiele lat te wydarzenia były tematem tabu, brakowało badań naukowych i publicznych informacji na temat losów deportowanych.
Warto dodać, że w 2025 roku Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił Rok Tragedii Górnośląskiej, co z pewnością przyczyni się do lepszego upamiętnienia tego trudnego okresu i pogłębienia świadomości historycznej Ślązaków.
W wydarzeniu udział wzięli także: Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut, Przewodniczący Rady Powiatu Rybnickiego Cezary Rajca, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Artur Sola, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, Instytutu Pamięci Narodowej, Wspólnoty Śląskiej „Ciosek”, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Warto przypomnieć, że konferencja była kontynuacją obchodów 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które miały miejsce w marcu, kiedy to w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczysta prezentacja filmu „Pamięć 1945. Czerwionka-Leszczyny”.
Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny