Od maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłacać nowy dodatek dopełniający do renty socjalnej. To dobra wiadomość dla osób, które są całkowicie niezdolne do pracy i jednocześnie nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Co ważne, pierwsze przelewy obejmą również wyrównanie od stycznia 2025 roku.
Nowe przepisy obowiązują już od początku tego roku. Dodatek ma być realnym wsparciem dla tych, którzy z powodu stanu zdrowia potrzebują codziennej opieki i nie radzą sobie samodzielnie. ZUS przyzna to świadczenie automatycznie osobom, które już mają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Nie trzeba w tym przypadku składać żadnych dokumentów ani formularzy – decyzja pojawi się w systemie elektronicznym ZUS, czyli na profilu PUE.
Dla tych, którym świadczenie zostanie przyznane z urzędu, przygotowano wyrównanie. Za styczeń i luty wyniesie ono łącznie 2520 zł brutto, a od marca – już po waloryzacji – kwota dodatku to 2610,72 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, od dodatku zostaną odliczone składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Tak samo jak w przypadku renty socjalnej, ZUS będzie mógł dokonywać z tej kwoty ewentualnych potrąceń i egzekucji.
Jeśli ktoś nie ma orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a pobiera rentę socjalną, również może starać się o dodatek – ale wówczas musi złożyć odpowiedni wniosek. Chodzi o formularz EDD-SOC, który można znaleźć na stronie ZUS i w każdej placówce. Do dokumentów trzeba dołączyć zaświadczenie lekarskie OL-9, potwierdzające stan zdrowia. Ważne, by nie upłynęło więcej niż 30 dni od jego wystawienia. W tym przypadku wypłata dodatku nastąpi najwcześniej od miesiąca, w którym złożono wniosek.
Dla wszystkich, którzy mają pytania, ZUS przygotował kilka form wsparcia – można zajrzeć na stronę internetową www.zus.pl, zadzwonić na infolinię, odwiedzić placówkę lub połączyć się z doradcą podczas e-wizyty.
Info: ZUS