środa, 16 kwietnia, 2025
spot_img
Strona głównaInformacjeRegion: Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Region: Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Kopalnia Budryk osiągnęła ważny kamień milowy w swojej długoterminowej działalności. Podziemne połączenie wentylacyjne z Ruchem Knurów zostało pomyślnie zrealizowane, co pozwoli na dalszy rozwój kopalni aż do 2077 roku. To nie tylko symboliczny krok, ale także kluczowy element w realizacji programu „Efektywna Kopalnia”, który jest fundamentem Planu Strategicznej Transformacji JSW.

„Efektywna Kopalnia” to projekt obejmujący ponad dwadzieścia inicjatyw mających na celu zwiększenie wydobycia węgla koksowego oraz obniżenie kosztów jego wydobycia. W ramach programu opracowano plany dotyczące różnych obszarów, od robót przygotowawczych, przez eksploatacyjne, aż po optymalne wykorzystanie majątku kopalnianego. Jak podkreśla Ryszard Janta, prezes zarządu JSW, zakończenie budowy podziemnego połączenia to nie tylko techniczne osiągnięcie, ale również ogromny krok ku realizacji strategii do 2030 roku.

Projekt łączenia dwóch kopalni, oddalonych od siebie o około siedem kilometrów, stanowił duże wyzwanie inżynierskie. Precyzyjne zbicie wyrobisk górniczych wymagało doskonałej współpracy zespołów projektowych oraz mierniczych, którzy musieli wykonać bardzo trudną orientację obu kopalń. Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych, podkreśla, że osiągnięcie to udało się dzięki precyzyjnej pracy zespołu, który wykonał zadanie z dokładnością do centymetrów.

Kolejnym krokiem w tej inwestycji będzie budowa nowej stacji wentylatorów i modernizacja szybu Aniołki, co umożliwi jeszcze lepsze zarządzanie siecią wentylacyjną obu kopalń, a także obniżenie zagrożenia metanowego i poprawę warunków klimatycznych w rejonach eksploatacji. Jarosław Rutkowski, dyrektor KWK Budryk, zauważa, że to przedsięwzięcie stanowi istotny element rozwoju, otwierając przed kopalniami nowe możliwości.

Drążenie wyrobisk o łącznej długości ponad 6900 metrów zostało zrealizowane przez brygady kopalni Budryk oraz PBSz SA, które wykazały się niezwykłym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Marcin Mieszczak, prezes PBSz, zaznacza, że sukces całego projektu to efekt świetnej współpracy i determinacji wszystkich zaangażowanych stron. Kolejny etap inwestycji, czyli modernizacja szybu Aniołki, już trwa.

Ta strategiczna inwestycja to nie tylko kolejny krok w rozwoju kopalni Budryk, ale także kluczowy element Planu Strategicznej Transformacji JSW, który od końca 2024 roku realizowany jest w Grupie Kapitałowej JSW.

Info: JSW

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments