Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej z każdym dniem coraz bardziej nabiera kształtów. Trwa właśnie budowa trzech nowoczesnych zbiorników retencyjnych, a wszystko to w ramach kolejnego etapu prac, który zbliża miasto do stworzenia wyjątkowej przestrzeni dla rozwoju innowacyjnych firm. Jak podkreśla prof. Krzysztof Wodarski, prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej, to ważny krok w stronę stworzenia w pełni uzbrojonego i skomunikowanego miejsca z ogromnym potencjałem technologicznym.
Park powstaje w rejonie ulic Pilotów i Akrobatów Lotniczych. W planach są m.in. oświetlone drogi dojazdowe, które połączą północne tereny inwestycyjne przy gliwickim lotnisku z nowymi, tworzonymi obecnie obszarami w jego południowej części. Po zakończeniu wszystkich prac technicznych Gliwice zyskają wyjątkowe miejsce przyciągające biznesy związane z nowoczesnymi technologiami, w tym branżą lotniczą, co może przynieść wiele ciekawych ofert pracy i ożywić lokalny rynek.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec września 2026 roku. Projekt wart ponad 73 mln zł otrzymał w 2024 roku aż 41 mln zł wsparcia z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021–2027. Gliwicki Park ma stać się atrakcyjnym miejscem dla firm zajmujących się produkcją i usługami lotniczymi oraz technologicznymi innowacjami.
Już wiadomo, że do grona pierwszych inwestorów dołączyła spółka Artus Aircraft, która przy gliwickim lotnisku wybuduje halę montażową, magazyn części i showroom. Swoje plany ma również Modena Group Sp. z o.o., która zamierza postawić w tym miejscu hangar lotniczy z zapleczem biurowym. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość gliwickiego lotniska i jego otoczenia szykuje się naprawdę obiecująco.
Info: UM Gliwice