W miniony poniedziałek mieszkańcy Gliwic kolejny raz udowodnili, że pamięć o przeszłości jest wciąż żywa. Przy zbiorowej mogile i pomniku na Cmentarzu Centralnym spotkali się uczniowie, kombatanci, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i mieszkańcy, by wspólnie oddać hołd ofiarom Marszu Śmierci. W wydarzeniu uczestniczyła również Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Spotkanie Pokoleń było hołdem dla więźniów politycznych KL Auschwitz–Birkenau oraz podobozów w Gliwicach, którzy w styczniu 1945 roku zostali brutalnie zamordowani przez konwojentów SS podczas ewakuacji. Tzw. Marsz Śmierci był ostatnim tragicznym aktem zbrodni, zanim wojska niemieckie opuściły teren obozu. Z Oświęcimia do Gliwic skierowano wtedy blisko 14 tys. osób, czyli około 25% wszystkich ewakuowanych więźniów.
Ci, którym udało się dotrzeć do Gliwic, przechodzili ulicami, które dziś doskonale znamy – Wyszyńskiego, Powstańców Warszawy, Wrocławską, Daszyńskiego, Rybnicką, Jagiellońską i Franciszkańską. Miasto, choć dziś tętniące życiem, kryje w sobie bolesną historię czterech podobozów KL Auschwitz: Gleiwitz I przy dzisiejszej ul. Przewozowej, Gleiwitz II przy ul. Pszczyńskiej, Gleiwitz III przy ul. Robotniczej oraz Gleiwitz IV przy ul. Andersa.
Na głównej alei Cmentarza Centralnego spoczywa kilkaset ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. Choć dokładna liczba zamordowanych nie jest znana, wiadomo, że po wojnie z wielu okolicznych miejscowości przewieziono tu ciała pomordowanych więźniów, by wspólnie oddać im należny szacunek.
Podczas niedzielnego spotkania modlono się za pomordowanych, odbył się apel poległych, oddano salwę honorową, a uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich wzruszająco zaprezentowali program artystyczny. Przy pomniku złożono także kwiaty jako symbol pamięci i wdzięczności.
Spotkanie Pokoleń, objęte patronatem Prezydent Gliwic Katarzyny Kuczyńskiej-Budki oraz Śląskiej Kurator Oświaty Aleksandry Dyli, zostało przygotowane przez społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6. To była nie tylko lekcja historii, ale przede wszystkim piękne świadectwo pamięci i szacunku, który w Gliwicach przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.
Info: UM Gliwice