Tego wieczoru miasto rozbłyśnie światłem historii, zadrży od ułańskiej fantazji i zadrży w rytmie sygnałów z przeszłości. Będzie trochę jak w baśni, trochę jak w filmie przygodowym i trochę jak w podróży w czasie – bo Noc Muzeów w Gliwicach to wydarzenie, które od lat przyciąga tłumy nie tylko pasjonatów historii.
Willa Caro zmieni się w niezwykłą scenerię – pełną strojów z XIX wieku, opowieści o dawnych rodach i militarnej elegancji. Wszystko za sprawą wystawy „Kossakowie – rodzina artystyczna”, którą uzupełnią rodzinne warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego, malowanie panoram – Racławickiej i Gliwickiej, a nawet obóz wojskowy zakładany przez rekonstruktorów z 3 Pułku Ułanów Śląskich. Co godzinę zabrzmi Leśna Pobudka, a sygnaliści z Brynka przypomną, że przyroda też ma swoją opowieść. Leśnicy i pedagodzy z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych zaproszą na miniwykłady, prezentację leśnych eksponatów oraz gry edukacyjne. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty „Serce i pazur” inspirowane książką Simony Kossak – idealne połączenie przyrody i emocji.
W Zamku Piastowskim czekać będzie nowa wystawa czasowa „Święci codzienni. Religijne malarstwo na szkle”, którą przybliży Marta Paszko – kuratorka ekspozycji. Uczestnicy będą mogli sami spróbować swoich sił w malowaniu na nietłukącym szkle, a przy okazji zwiedzić stałe wystawy archeologiczne i te poświęcone wielokulturowym Gliwicom.
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich przypomni postać Wilhelma von Blandowskiego i zaprosi na nocne oprowadzania po wystawie o historii Żydów na Górnym Śląsku oraz po pobliskim cmentarzu żydowskim. Z kolei Radiostacja Gliwice zaprosi miłośników technologii i kosmosu – będzie zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty krótkofalarskie oraz obserwacje nocnego nieba z pomocą Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przy Bojkowskiej pojawi się wyjątkowa wystawa „Skały i minerały Górnego Śląska – nie tylko węgiel” zorganizowana we współpracy z Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej. Pojawi się również nowy skarb muzealnej kolekcji – świeczniki z amorkami, mające ponad 200 lat, które odzyskały dawny blask dzięki pracy konserwatorów. Będzie też zwiedzanie stałych ekspozycji i kreatywne warsztaty z wykorzystaniem gipsowych replik.
Wszystko to już w sobotę, 17 maja. Muzealne przestrzenie otworzą się od godziny 17:00 – Willa Caro i Zamek Piastowski aż do północy, a pozostałe oddziały do godziny 23:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a na część warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy. Partnerami wydarzenia są m.in. Lasy Państwowe, Muzeum Geologii Złóż, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i liczne grupy rekonstrukcyjne.