Przez trzy dni Gliwice zamienią się w prawdziwą stolicę muzyki chóralnej. Od jutra aż niedzieli potrwa 42. edycja Gliwickich Spotkań Chóralnych – wydarzenia, które co roku przyciąga miłośników muzyki z całej Polski. To nie tylko koncerty, ale też warsztaty i mnóstwo muzycznych emocji.
Start już w piątek o godzinie 19:30 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”. Na scenie pojawi się Chór Projektowy pod batutą prof. Jana Borowskiego. Dawniej funkcjonujący jako Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, zespół przygotował dla publiczności szeroki wachlarz muzyki świeckiej. Występ wzbogacą również partie skrzypiec i fortepianu. Wstęp wolny, ale warto wcześniej zaopatrzyć się w bezpłatne wejściówki – są dostępne w kasie „Mrowiska” lub drogą mejlową.
W sobotę coś dla fanów bardziej nowoczesnych połączeń. O godzinie 18:00 w Ruinach Teatru Victoria zabrzmi „Canticum Canticorum” – poetycki projekt łączący klasykę z jazzem, inspirowany biblijną „Pieśnią nad Pieśniami”. Wystąpi Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, który w ten sposób świętuje swoje 80-lecie, a jednocześnie jubileusz samej uczelni. Wejście oczywiście wolne, wystarczy tylko zapisać się przez e-mail.
Niedziela upłynie pod znakiem śpiewu i edukacji. O godzinie 14:00 w „Mrowisku” rozpoczną się warsztaty chóralne prowadzone przez Jana Krutula – dyrygenta, kompozytora i wykładowcę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. Dla tych, którzy chcą doszlifować swój głos – świetna okazja. Wystarczy się zgłosić mejlowo.
Na zakończenie całego festiwalu o godzinie 18:00 odbędzie się koncert finałowy w kościele pw. św. Bartłomieja. Na scenie pojawią się Kameralny Zespół Wokalny In Tempore oraz Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej. Podczas tego wyjątkowego występu zabrzmią utwory sakralne w wyjątkowo nastrojowej scenerii.
Gliwickie Spotkania Chóralne to projekt z duszą. Pomysłodawcą wydarzenia jest Krzysztof Chlipalski, a organizatorami są Akademicki Chór Politechniki Śląskiej i Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury, przy wsparciu Centrum Kultury Victoria. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydent Gliwic Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, Rektora Politechniki Śląskiej prof. Marka Pawełczyka oraz Biskupa Gliwickiego Sławomira Odera. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, więc warto skorzystać z tej muzycznej uczty.
Fot. UM Gliwice