W Polsce wciąż można usłyszeć zdania typu: „Jak nie będziesz grzeczny, to zabierze cię policjant!”. Choć wydają się one niewinne, niestety budują strach tam, gdzie powinno być zaufanie. W najnowszej kampanii #zaginioneNIEzapomniane przypomina się, że dziecko nie powinno bać się zwrócić do policjanta o pomoc – może to uratować mu życie lub zdrowie.
Policjant to nie straszak, lecz osoba, która pomaga i chroni. W ramach kampanii przybliżane są historie dzieci zaginionych wiele lat temu. Nadal jest nadzieja, że uda się je odnaleźć, a policjanci nieustannie szukają nowych tropów i analizują dotychczasowe materiały. Najważniejsze jednak, by podobne sytuacje nigdy się nie powtarzały.
W sytuacjach, gdy dziecko zgubi rodzica podczas wizyty w sklepie, parku czy na imprezie, kluczowa jest jego wiedza o tym, jak się zachować i do kogo zwrócić o pomoc. Niestety powtarzane w domu frazy, które mają zdyscyplinować dzieci, często zamiast bezpieczeństwa, uczą lęku. W efekcie w momencie zagrożenia dziecko może unikać kontaktu z policjantem, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie funkcjonariusz może mu najszybciej pomóc.
Edukacja na temat bezpieczeństwa powinna zaczynać się w domu. Warto, by dzieci znały numer alarmowy 112 i wiedziały, kiedy można z niego korzystać. Powinny również czuć się pewnie, że nie zostaną ukarane za prośbę o pomoc, nawet jeśli wydaje się ona dorosłym błaha.
Rodzice i opiekunowie są zachęcani, by uczyć dzieci, że mundur policjanta to znak wsparcia, a nie zagrożenia. Warto wspólnie ćwiczyć sytuacje, w których dziecko może potrzebować pomocy oraz przypominać mu, że zawsze można zadzwonić na numer 112 albo do bliskich. To od dorosłych zależy, jak dziecko postrzega świat i czy czuje się bezpieczne.
Zamiast straszyć dziecko policją, lepiej powiedzieć: „Zobacz, to policjant – jeśli kiedyś się zgubisz lub wystraszysz, podejdź do niego i poproś o pomoc”. Takie podejście buduje zaufanie i daje dziecku siłę w trudnych chwilach.
Kampania #zaginioneNIEzapomniane prowadzona jest przez polską Policję i Fundację ITAKA, a jej działania można śledzić na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Wspólnie możemy sprawić, że każde dziecko będzie wiedziało, że w kryzysie nie zostanie samo.