Czy istnieje uniwersalna recepta na szczęście? Uczestnicy ostatniego spotkania Koła Filozoficznego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach przekonali się, że owszem – choć nie jest ona ani prosta, ani szybka. Spotkanie poprowadził prof. Grzegorz Francuz, kierownik Katedry Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, filozof, etyk i buddysta, który zabrał słuchaczy w wyjątkową podróż przez myśli Wschodu i Zachodu.
Punktem wyjścia była starożytna maksyma: żeby być szczęśliwym, najpierw trzeba poznać siebie. A potem odróżnić to, czego naprawdę potrzebujemy, od tego, co tylko wydaje się nam niezbędne. Profesor przywoływał myśli Epikura, Sokratesa, Epikteta, Marka Aureliusza i wielu innych – pokazując, że choć minęły wieki, ludzkie troski i pytania wciąż są podobne.
Stoicyzm, medytacja, uważność i pielęgnowanie spokoju wewnętrznego – to według prof. Francuza kluczowe filary codziennego szczęścia. W czasach przepełnionych informacjami, dramatami i presją, warto choć na chwilę się zatrzymać. Wyłączyć telefon. Usiąść w ciszy. I przypomnieć sobie, że „rzeczy zewnętrzne nie dotykają naszej duszy”.
Wykład zakończył się optymistycznym przesłaniem – że prawdziwe szczęście to nie pogoń za czymś wielkim, lecz umiejętność bycia tu i teraz. I że im mniej oczekujemy, tym więcej dostajemy. Słuchacze wychodzili z sali z refleksją, ale też z wyraźnym poczuciem ulgi i nadziei.
Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie Koła Filozoficznego, które odbędzie się w piątek, 25 lipca o godz. 17:30 w Bibliotece Centralnej. Tematem dyskusji będą tym razem utopia i antyutopia – jak zawsze z dużą dawką inspiracji, filozoficznej głębi i dobrej atmosfery.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach