sobota, 12 lipca, 2025
spot_img
Strona głównaGliwiceGliwice: Nowotwory na celowniku – w mieście rośnie centrum terapii izotopowej przyszłości

Gliwice: Nowotwory na celowniku – w mieście rośnie centrum terapii izotopowej przyszłości

W samym sercu Gliwic, przy ulicy Sienkiewicza, trwa budowa nowoczesnego obiektu, który już w przyszłym roku stanie się jednym z najważniejszych punktów na mapie polskiej medycyny nuklearnej. Mowa o nowym, sześciokondygnacyjnym budynku Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego, w którym działać będzie Oddział Terapii Izotopowej Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej.

Nowy gmach ma służyć przede wszystkim pacjentom z nowotworami neuroendokrynnymi, rakiem tarczycy oraz przerzutami do kości. Budowa postępuje zgodnie z planem – zakończono już wykonanie płyty fundamentowej i większości ścian podziemnej kondygnacji „-1”, rozpoczęto też prace nad stropem oraz nad wykopem pod tunel techniczny, który ma połączyć wszystkie instalacje i systemy wspierające funkcjonowanie całego obiektu. W drugiej połowie lipca mają się rozpocząć prace nad poziomami nadziemnymi – to właśnie wtedy bryła budynku zacznie być coraz lepiej widoczna w miejskim krajobrazie.

Cała inwestycja, finansowana z Krajowego Planu Odbudowy, to koszt 108 milionów złotych. Jej celem jest stworzenie największego na południu Polski centrum teranostycznego – czyli miejsca, gdzie najnowsze metody diagnostyki i terapii spotykają się w jednym kompleksie, dając pacjentom dostęp do leczenia na światowym poziomie. Jak podkreśla dr hab. Daria Handkiewicz-Junak, kierująca Zakładem Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej NIO–PIB, nowy budynek ma być przede wszystkim bezpieczny i komfortowy. Zapewni możliwość jednoczesnego prowadzenia terapii izotopowej i chemioterapii, a także umożliwi wyraźne oddzielenie stref dostępu, dzięki czemu osoby z zewnątrz nie będą narażone na kontakt z promieniowaniem.

W obiekcie przewidziano również nowoczesne rozwiązania techniczne – m.in. specjalistyczne systemy zarządzania odpadami radioaktywnymi, które znajdą się na najniższym poziomie budynku. Instytut przygotowuje się też do stosowania izotopów nowej generacji, zarówno długo-, jak i krótkożyjących, działających w oparciu o promieniowanie alfa i beta.

Gliwicki NIO–PIB od lat cieszy się renomą jednego z liderów w leczeniu chorób nowotworowych w Polsce. Nowa inwestycja to nie tylko rozszerzenie możliwości, ale też symbol przejścia do kolejnej epoki w walce z rakiem – epoki, w której zaawansowana technologia idzie w parze z empatycznym podejściem do pacjenta.

Fot. NIO–PIB Gliwice

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments