Prowadzenie własnej działalności to wyzwanie, zwłaszcza na początku. Inwestycje, bieżące koszty, formalności – wszystko to potrafi przytłoczyć. Dlatego osoby, które dopiero startują ze swoim biznesem, mogą liczyć na kilka form wsparcia, które pozwalają nieco odciążyć firmowy budżet. Wśród nich są m.in. ulga na start, preferencyjne składki, Mały ZUS+ oraz wakacje składkowe. Każda z tych opcji pozwala obniżyć, a czasem nawet całkowicie uniknąć płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba jednak pamiętać, że niższe składki to również niższe przyszłe świadczenia.
Ulga na start to sześć miesięcy bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Skorzystać z niej mogą osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy lub wracają do niej po przynajmniej pięciu latach przerwy. Trzeba jednak pamiętać, że ten czas nie wlicza się do emerytury ani nie daje prawa do świadczeń, np. w przypadku choroby. Obowiązkowe pozostaje jedynie opłacanie składki zdrowotnej.
Po upływie sześciu miesięcy lub wcześniejszej rezygnacji z ulgi, przedsiębiorca może przejść na preferencyjne składki, które obowiązują maksymalnie przez dwa lata. Ich wysokość wylicza się od co najmniej 30% minimalnego wynagrodzenia. To, ile wyniosą późniejsze świadczenia, np. zasiłek chorobowy, będzie zależeć właśnie od tej podstawy. Okres preferencyjnych składek wlicza się do stażu emerytalnego, ale nie w pełnym wymiarze.
Mały ZUS Plus to z kolei propozycja dla tych, którzy prowadzą działalność dłużej, ale nie przekroczyli w poprzednim roku przychodu 120 tys. zł. Ulga ta pozwala obliczać składki od rzeczywistego dochodu i obowiązuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. Skorzystanie z tej formy wsparcia możliwe jest tylko w określonych terminach, więc ważne jest, aby ich nie przegapić.
Nowością są tzw. wakacje składkowe. To miesięczne zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W tym czasie składki pokrywa budżet państwa. Nie dotyczy to jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca nadal musi opłacać samodzielnie.
Choć każda z tych form wsparcia może przynieść konkretne korzyści finansowe, warto dobrze przemyśleć decyzję o ich wykorzystaniu. Ulgi oznaczają bowiem nie tylko niższe koszty, ale także niższe świadczenia – dziś i w przyszłości.
Fot. ZUS