środa, 23 lipca, 2025
spot_img
Strona głównaInformacjeKraj: Renta rodzinna dla przyszłych studentów. Wrzesień nie dla każdego?

Kraj: Renta rodzinna dla przyszłych studentów. Wrzesień nie dla każdego?

Końcówka wakacji to nie tylko czas oczekiwania na ostatnie wyniki rekrutacji, ale również moment, kiedy tegoroczni maturzyści powinni pomyśleć o formalnościach związanych z rentą rodzinną. Zgodnie z przepisami, uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych mają prawo do świadczenia do końca sierpnia. Ale uwaga – jeśli absolwent wybiera się na studia, może otrzymać rentę także za wrzesień. Warunek? Trzeba dostarczyć do ZUS dokument potwierdzający przyjęcie na studia.

Jeśli uczelnia nie wystawi jeszcze we wrześniu zaświadczenia, wystarczy tymczasowo przekazać zawiadomienie o przyjęciu oraz własnoręcznie napisane oświadczenie. W dokumencie należy wskazać planowaną datę rozpoczęcia nauki i zadeklarować, że zaświadczenie z uczelni zostanie dostarczone najpóźniej w miesiącu, w którym startuje rok akademicki.

Co ważne – jeżeli ktoś złoży oświadczenie o podjęciu studiów, a finalnie nie rozpocznie nauki, będzie musiał zwrócić rentę za wrzesień. Podobnie w sytuacji, gdy uczelnia zaczyna zajęcia później niż w październiku – wtedy renta za wrzesień nie przysługuje. Wypłata świadczenia ruszy dopiero od miesiąca, w którym student dostarczy odpowiednie zaświadczenie i złoży wniosek w ZUS.

Renta rodzinna to świadczenie przyznawane m.in. dzieciom po śmierci rodzica. Można ją otrzymywać do 25. roku życia, o ile kontynuuje się naukę. Ciekawostką jest, że jeśli 25. urodziny przypadają w ostatnim roku studiów, renta może być wypłacana aż do ich zakończenia.

Po ukończeniu 16 lat uczeń nadal może otrzymywać rentę rodzinną, ale tylko wtedy, gdy dalej się uczy – i musi to potwierdzić. Zaświadczenie ze szkoły lub uczelni zwykle wystawiane jest na rok i po tym czasie trzeba pamiętać o jego przedłużeniu. Jeśli dokument nie zostanie złożony na czas, ZUS uzna, że nauka została przerwana i wstrzyma wypłatę świadczenia.

Są też wyjątki. Renta może przysługiwać dziecku, które nie kontynuuje nauki, ale stało się całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji przed ukończeniem 16 lat lub w trakcie nauki przed osiągnięciem 25. roku życia. W takich przypadkach potrzebne jest odpowiednie orzeczenie od lekarza orzecznika ZUS.

Ważna sprawa – jeśli ktoś przerwie naukę lub zakończy ją wcześniej niż planował, musi poinformować o tym ZUS. W przeciwnym razie może się spodziewać wezwań do zwrotu nienależnie pobranej renty wraz z odsetkami. A tego lepiej uniknąć, szczególnie na początku studenckiego życia.

Fot. ZUS

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments