Zbliża się Wielkanoc, które jest nie tylko jednym z najważniejszych, ale także najstarszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest to czas głębokiego duchowego przeżywania, ale także przygotowań związanych z tradycjami, które towarzyszą obchodom tego święta. Wśród tych przygotowań, nieodłącznym elementem są przedświąteczne zakupy, które pozwalają nam zaopatrzyć się w produkty związane z Wielkanocą – zarówno te kulinarne, jak i dekoracyjne.
W tym kontekście, miasto Knurów co roku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, organizując Jarmark Wielkanocny. To wspaniała okazja, by poczuć atmosferę nadchodzących Świąt, zbliżyć się do tradycji i zakupić piękne, ręcznie robione przedmioty, które nie tylko upiększą nasz dom, ale również staną się wyjątkowymi prezentami dla naszych bliskich.
W 2025 roku jarmark po raz drugi zagościł w nowej lokalizacji – przy Art CK w Knurowie, na ul. Witosa 6. Ta artystyczna przestrzeń Art CK stała się idealnym tłem dla tego wydarzenia. Część stoisk jarmarku została rozmieszczona przed budynkiem Art CK, natomiast inne stanowiska znalazły swoje miejsce na pierwszym piętrze w samej przestrzeni Art CK, umożliwiając odwiedzającym zapoznanie się z ofertą zarówno na świeżym powietrzu, jak i wewnątrz obiektu. Dzięki temu jarmark stał się nie tylko miejscem zakupów, ale także spotkań z kulturą i tradycją. Wydarzenie miało miejsce w niedzielę 6 kwietnia, w godzinach od 13:00 do 18:00, które przyciągnęło liczne osoby szukające nie tylko świątecznych ozdób, ale i niezapomnianych wrażeń.
Jarmark to wyjątkowa okazja, by znaleźć unikalne przedmioty, które trudno spotkać w tradycyjnych sklepach. W tym roku na stoiskach zagościły różnorodne ozdoby wielkanocne, rękodzieło artystyczne oraz wyroby rzemieślnicze, które wyróżniały się oryginalnością i wysoką jakością wykonania. Dla osób szukających niepowtarzalnych prezentów, VI Jarmark Wielkanocny był idealnym miejscem na zakup oryginalnych upominków na zajączka wielkanocnego dla najmłodszych oraz dla bliskich. Ponadto, na jarmarku można było znaleźć niepowtarzalne dekoracje, które z pewnością wprowadzą do domów wyjątkowy, świąteczny nastrój.
Na szczególną uwagę zasługiwało stoisko WTZ Knurów i Środowiskowy Dom Samopomocy w Knurowie, które działają przy Ośrodku MB Uzdrowienia Chorych. Mieszkańcy mogli podziwiać rękodzieło wykonane przez uczestników warsztatów. Wystawienie rękodzieła uczestników warsztatów nie tylko daje im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, ale również wzmacnia poczucie wartości i samodzielności. Natomiast przy stoisku WTZ Knurów można było skosztować tradycyjnego, domowego żuru, przygotowanego z pasją i aromatem. Dzięki takim przedsięwzięciom mieszkańcy miasta mieli okazję wesprzeć twórców i osoby, które na co dzień pracują nad swoim rozwojem i integracją społeczną.
W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Knurowie zorganizowała stoisko pod hasłem „Świąteczna wymiana książkowa”. Zaproszono moli książkowych do wymiany beletrystyki, reportaży, biografii oraz książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przy czym książki nie mogły być starsze niż wydane w 2013 roku. Tego typu inicjatywa była świetną okazją do dzielenia się literackimi skarbami, poznawania nowych autorów oraz uzupełniania domowych zbiorów o interesujące tytuły. Dodatkowo, wydarzenie miało na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcanie do wymiany doświadczeń literackich wśród lokalnej społeczności.
Niedzielny Kiermasz był również wyjątkowy dla dzieci. Mali uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kreatywnych warsztatach – Pracownia Zajączka Wielkanocnego, które miały na celu rozwój ich wyobraźni i zdolności manualnych. Zajęcia, prowadzone przez Asię Szymkiewicz, były pełne twórczej energii, niczym rozkwitające kwiaty w ogrodzie wyobraźni. Dzięki temu dzieci mogły cieszyć się spokojną zabawą z dala od gwaru imprezy, podczas gdy ich rodzice odkrywali atrakcje Jarmarku.
W czasie przedświątecznego wydarzenia nie mogło zabraknąć wyjątkowego programu artystycznego. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać na scenie Art CK przepięknych piosenek w wykonaniu artystów z Studia Piosenki i Musicalu Centrum Kultury w Knurowie, pod opieką Agnieszki Bielanik-Witomskiej. W repertuarze znalazły się takie utwory, jak: „Wiosna piękna i radosna” w wykonaniu Mileny Cebuli, „Znaki Wielkanocy” Aleksandry Jędrychowskiej, „Wiara w siebie” Julii Jędrasik, „Ramię w ramię” Nadii Grzegorzycy, „Wiosna, ach to ty” duetu Oliwii Sochy i Aleksandry Pisulskiej, a także „A co by było gdyby” (piosenka z musicalu Studia pt. ”Zapomniana bajka”) – Mileny Cebuli, Aleksandry Jędrychowskiej, Nadii Grzegorzycy, Poli Rzepki, Mileny Herok. Wśród wykonawców nie zabrakło również Szymona Nykiel „Laleczka z saskiej porcelany” i Julii Jędrasik „Rzuć mi uśmiech”, Jana Wapieński „Maszeruje wiosna”, Niny Domagały „Być kobietą” – opiekun Beata Wapińska oraz Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Jana Brzechwy w Knurowie – opiekun Marcelina Widera i Wioleta Zapała, dyr. Małgorzata Czapla (grupa „Biedroneczki” i „Motylki”), Miejskiego Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 w Knurowie – opiekun Paulina Kudełko, Dorota Grabarczyk, dyr. Aldona Rychlewska (grupa „Słoneczne pajacyki” – „Powitanie wiosny” Anna Szewczyk, „Taniec małpy” Maria Tomaszewska, „Wiosna urodziły się motyle” Monika Kluzy, „Wiosna ach wiosna” J.Jęczmionka, „Kapu kap” Klaudia Kurjan, „Wiosenka” Sofia Maria Tomaszewska, „Wiosna Konopnickiej” Maria Tomaszewska), Miejskiego Przedszkole nr 12 im. Janusza Korczaka w Knurowie – opiekun Ewelina Domaszewicz i Agnieszka Trębicka, dyr. Monika Kocjan (grupa 5 latków „Liski” – piosenki „Wiosna, wiosenka”, „Głośny kurnik”, „ Zajączek wielkanocny”).
Gdy na zegarze wybiła godzina 14:45 na estradzie wystąpił Krzysztof Doleżych. W swoim monologu, wygłoszonym w gwarze śląskiej, przeniósł słuchaczy w świat tradycji wielkanocnych. Z pasją opowiadał o śląskich obrzędach, które od pokoleń kształtują wielkanocne świętowanie na Śląsku.
Wkrótce na estradzie pojawiło się Przedszkole Terapeutyczne „Dobre Miejsce” w Knurowie – opiekun Agnieszka Zakrzewska („Wielkanocne zajączki”, „Wiosna”, „Kolorowe pisanki”), a także uczniowie pod wokalną opieką Pana Jacka Żyły – akompaniował na pianinie (Halina Modliszewska „Zacznij od Bacha”, Jakub Krysiuk „Lubię wracać” – repertuar Zbigniew Wodecki, chórek „Vivo” ze szkoły ”Wszystko kwitnie wkoło” – repertuar Skaldowie) oraz Teatr Studio 2024 (krótka scenka z przedstawienia „Bajka wędruje po świecie”, prapremiera nastąpi 15 maja) – scenariusz i reżyseria Joanna Kusy-Szpotańska, muzyka Adam Szaruga, scenografia Joanna Szymkiewicz i Agata Niźnikiewicz.
W programie muzycznym ponadto wystąpiło Prywatne Ognisko Muzyczne „Duo” – opiekun Anna Grzybek (duet fortepianowy Aleksandra i Małgorzata Wieczorek – „My heart will go on” z filmu „Titanic”, Radosław Komuda – pianino ( Ferenc Liszt – fragment z węgierskiej rapsodii nr 2), D.Uott „Trzy świnki” akompaniament Tatiana Cherednychenko, Julia Kopieć – pianino Ferdynand Beyer „Andante” akompaniament Tatiana Cherednychenko, Hanna Ścigała – pianino „Laura Lee” E.Presley opracowanie Hanc Heumann akompaniament Tatiana Cherednychenko, Zuzanna Ferfecka – skrzypce „My heart will go on” z filmu „Titanic” – podkład, Agata Ratuszniak – skrzypce G.F.Haendel „Air” – podkład, Alicja Bartnik – gitara elektryczna Arctic Monkeys „Do i wanna Know” – podkład, Michalina Kuc – saksofon Henry Mancini „Moon River” – podkład, Hanna Daniluk – śpiew „From the start” Laufey – podkład).
Następnie Aleksandra Dudka zagrała na fortepianie – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach – opiekun Katarzyna Kowalczyk (Samuel Majkapar „Burzliwy potok”, William Gillock Homage to Chopin), a także uczniowie Pani Natalii Tomeckiej uczęszczający na zajęcia śpiewu do Art CK (wokale: Dominika Nieć „Świat w naszych rękach”, Zosia Wieczorek i Nikola Skoneczny „Leń” oraz Nina Domagała „Pięknie płyniesz” – opiekun Beata Wapińska).
Podczas VI Jarmarku Wielkanocnego, dyplomy i drobne upominki uczestnikom wręczyli Prezydent Miasta Knurów Tomasz Rzepa oraz Dyrektor Centrum Kultury w Knurowie Mariusz Kowalczyk. Ponadto, Pan Prezydent Rzepa, oprócz pełnienia tej zaszczytnej roli, spacerował po jarmarku z koszem pełnym słodkości, częstując odwiedzających pysznymi cukierkami i przekazując im miłe słowa. Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością także część władz miasta: Wiceprezydenci Piotr Surówka i Wojciech Kołodziej, Radny Rady Miasta Krzysztof Jojko oraz Radna Rady Miasta Magdalena Bagińska.
Koncert kameralny Elara Classic Trio był zwieńczeniem artystycznego programu tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego, wprowadzając gości w wyjątkowy nastrój. Z nut skrzypiec, klarnetu i wiolonczeli płynęła muzyka, która oczarowała i poruszyła serca uczestników wydarzenia. To zasługa niezwykle utalentowanych artystek – Elżbiety Skrzymowskiej, Joanny Kania i Ariadny Łęckiej, które swoim wykonaniem oddały całe piękno kameralnej muzyki klasycznej. Ich występ był jak subtelna rozmowa między instrumentami, pełna emocji i finezji. Skrzypce niosły delikatne melodie, klarnet wzbogacał je ciepłym brzmieniem, a wiolonczela dodawała głębi i wyrazistości. Całość tworzyła niepowtarzalną atmosferę, w której goście mogli się zanurzyć, zapominając o codzienności.
Jak co roku, rolę gospodyni wydarzenia pełniła Anna Papiernik, która swoją elokwencją i kreatywnością nadała imprezie niepowtarzalny charakter.
Szósty Jarmark Wielkanocny w Knurowie, który odbył się dzięki owocnej współpracy Centrum Kultury Knurów oraz Urzędu Miasta Knurów, przyciągnął ogromne rzesze mieszkańców.
Jarmark Wielkanocny w Knurowie to wydarzenie, które zyskało nie tylko wymiar tradycyjnego świętowania, ale także stało się miejscem obcowania z kulturą i sztuką. Program muzyczny był doskonałym przykładem na to, jak muzyka potrafi wzbogacić każdą przestrzeń i uczynić ją jeszcze bardziej magiczną. Wspólne przeżywanie tych chwil było niezapomnianym doświadczeniem zarówno dla artystów, jak i publiczności. Dzięki takim inicjatywom, mieszkańcy Knurowa mają możliwość nie tylko znalezienia oryginalnych przedmiotów, ale także poczucia się częścią większej wspólnoty, wspierającej wartościowe inicjatywy społeczne. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i bliskimi czy też przyjaciółmi, jednocześnie odkrywając wartościowe tradycje i lokalne talenty.
Wartym odnotowania jest fakt, że Jarmark Wielkanocny przy Art CK przyciągnął tłumy mieszkańców. Chętni, którzy wzięli udział w niedzielnej imprezie, mogli dogłębnie poczuć wyjątkową atmosferę i magię czasu, który pozostał do świąt Wielkiej Nocy. Zapraszamy znów za rok!
Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko